Z Bitcoin’em przekraczającym 28,000 dolarów, teraz może być dobry czas, aby oddać trochę tego na cele charytatywne.

KLUCZOWE PUNKTY
  • Wartość tej kryptokursztyny nadal rośnie, rosnąc pod koniec 2020 roku.
  • Inwestorzy, którzy przechowują Bitcoin’a przez długi okres czasu i mają portfel, który ma nadwagę w kryptowalucie, mogą rozważyć przekazanie go na cele charytatywne.
  • Waluty wirtualne są złożonym aktywem, ale niektóre fundusze, które są dobrze poinformowane przez darczyńców, są skłonne je przyjąć. W 2020 roku inwestorzy wpłacili blisko 26 milionów dolarów w bitcoinach na rzecz funduszu Fidelity Charitable przez 29 grudnia.

Siedząc na rosnącej fortunie bitcoinów? Zastanów się nad oddaniem części tego na cele charytatywne.

W 2020 roku krypto waluta przeżywa ogromny wzrost aprecjacji. Wartość pojedynczej jednostki Bitcoin’a wynosi obecnie około 28,000 dolarów.

Choć długoletni posiadacze waluty wirtualnej cieszą się, to jednak ryzykują likwidację nadwagi w Bitcoinu. Oznacza to, że masowy wzrost wartości może nagle spowodować, że inwestorzy będą mieli większą ekspozycję na bitcoin – i jego ryzyko – niż by chcieli.

Podobnie, podczas gdy wypłata gotówki z posiadanych udziałów może wydawać się atrakcyjna, może się ona wiązać z wysokim podatkiem od zysków kapitałowych z tytułu aprecjacji.

W tym właśnie tkwi istota charytatywnej działalności charytatywnej.

„Wierzymy w dywersyfikację aktywów, a ponieważ cena Bitcoin’a znacznie wzrosła, inwestorzy mogliby dokonywać ogólnej alokacji w oparciu o cele dotyczące ich portfela“, powiedział Stefan Podvojsky, starszy wiceprezes Fidelity Charitable.

„Darczyńca, który doradzał funduszowi, stanowi świetny punkt wyjścia do usunięcia tej nadwagi i wspierania filantropii, która jest ważna dla darczyńcy“, powiedział.

Rzeczywiście, inwestorzy w Bitcoin Pro mogą od 2015 roku przekazywać swoje udziały na wskazane przez darczyńców fundusze za pośrednictwem Fidelity Charitable.

Darczyńcy przekazali blisko 26 milionów dolarów w bitcoinach na fundusze Fidelity Charitable od 29 grudnia do dnia dzisiejszego.

Fundusze wspomagane przez darczyńców są kontami, na których hojni inwestorzy mogą finansować różnorodne aktywa i wykorzystywać je do przekazywania dotacji na swoje ulubione cele charytatywne.

Niemniej jednak, rozdawanie bitcoinów i innych aktywów kryptograficznych może wiązać się z unikalnym zestawem przeszkód, w tym zmiennością cen i dodatkową sprawozdawczością podatkową ze strony inwestora.

Traktowanie podatkowe w ramach systemu IRS

Chociaż można przeliczyć krypto walutę na dolary, IRS uważa ją za własność dla celów podatku dochodowego.

Oznacza to, że podlegasz podatkowi od zysków kapitałowych, jeśli zdecydujesz się sprzedać lub wymienić swoje wirtualne pakiety walutowe.

Wielkość trafienia podatkowego będzie zależeć od tego, jak długo posiadasz swój bitcoin – jeśli jest to co najmniej rok, możesz kwalifikować się do długoterminowej stopy zysku kapitałowego w wysokości 0%, 15% lub 20% – oraz od podstawy kosztowej w aktywach.

Inwestorzy, którzy złapali Bitcoin’a, gdy był szczególnie tani – uważają, że jeden Bitcoin był wart $7,220 30 grudnia 2019 roku – mogą stanąć w obliczu najcięższych konsekwencji podatkowych, gdy go sprzedają lub wymieniają.

To dlatego, że podatek byłby oparty na różnicy między ich podstawą kosztową a dzisiejszą ceną rynkową.

W międzyczasie, przekazanie aktywów, które posiadasz od co najmniej roku, pozwoli Ci na ubieganie się o odliczenie podatkowe w oparciu o ich wartość godziwą.

„Darowizna może być niezwykle korzystna podatkowo“, powiedział Bryan Clontz, założyciel i prezes Charitable Solutions, firmy, która specjalizuje się w przyjmowaniu i likwidacji aktywów niepieniężnych dla organizacji charytatywnych.

„To święty Graal planowania charytatywnego: niskie podstawy, wysoko ceniony majątek“ – powiedział.

Wierzymy w dywersyfikację aktywów, a ponieważ cena Bitcoin’a znacznie wzrosła, inwestorzy mogliby dokonywać ogólnej alokacji w oparciu o swoje cele dotyczące portfela.

Stefan Podvojsky – STARSZY WICEPREZES DS. WIERNOŚCI CHARYTATYWNEJ

Innym powodem, dla którego darowizna kryptoflady za pośrednictwem przemyślanego przez darczyńcę funduszu może mieć sens: Twoja ulubiona organizacja charytatywna może być sceptyczna wobec przyjmowania bezpośrednich wpłat w wirtualnej walucie ze względu na kwestie bezpieczeństwa danych.

„Wielkim problemem dla organizacji charytatywnych jest niestabilność i ryzyko, że jeśli założysz własny portfel, portfele mogą zostać zhakowane“ – powiedział Greg Sharkey, starszy doradca ds. filantropii w The Nature Conservancy, organizacji charytatywnej z Arlington w Wirginii.

Organizacja ta połączyła siły z BitPay, dostawcą usług płatności bitcoinów, aby przyjmować datki i zamieniać je na gotówkę.

„Jeśli darczyńca zadzwoni dziś rano i będzie chciał przekazać darowizny i zrobi to za pośrednictwem BitPay, pieniądze znajdą się jutro na koncie organizacji charytatywnej“ – powiedział Sharkey.

Wahania i złożoność podatkowa

To, co czyni krypto walutę tak złożoną, to fakt, że aktywa te nie tylko podlegają wahaniom cen, ale również stale dokonują transakcji.

Ogólnie rzecz biorąc, potrącenie, którego może domagać się darczyńca, opiera się na cenie aktywów w dniu, w którym zrzeka się on kontroli nad funduszem.

Fidelity Charitable handluje bitcoin tylko w godzinach pracy giełdy nowojorskiej, czyli od 9:30 do 16:00 w dni powszednie, powiedział Podvojsky.

„W zależności od tego, kiedy w ciągu dnia możesz przenieść Bitcoin do nas, będziesz podlegał cenie na rynku i płynności, które moglibyśmy uzyskać w tym momencie“, powiedział.

Inwestorzy, którzy chcą ubiegać się o ulgę podatkową z tytułu darowizny, mają dodatkową pracę legowiskową.

Ponieważ oddają oni specjalny składnik aktywów, muszą uzyskać kwalifikowaną wycenę od osoby trzeciej i złożyć formularz 8283 w IRS.

„Około $500 do $600 za wycenę byłoby rynkiem dla tej przestrzeni, a ty musiałbyś mieć większą darowiznę, aby było warto“, powiedział Clontz. „To koszt dla darczyńcy, a nie tylko pięć minut pracy.“

Wysiłek zespołowy

Oddanie tych cenionych holdingów Bitcoinów i pobieranie odpisów podatkowych to nie tylko jednoosobowy wysiłek. Oto kilka rozważań:

  • Zbierzcie swoich ekspertów: Doradcy finansowi mają widok z lotu ptaka na udziały klienta, ale prawdopodobnie będą musieli połączyć się z księgowym klienta i wykwalifikowanym rzeczoznawcą, aby zapewnić inwestorowi maksymalne odliczenie podatkowe z tytułu darowizny.
  • Rozważmy, czy nie pójść trasą, w której darczyńca ma swój udział: Zmienność i bezpieczeństwo danych są głównymi problemami organizacji charytatywnych i nie wszystkie z nich są przygotowane do przyjmowania bezpośrednich darowizn z aktywów kryptograficznych. Przemyślany przez darczyńcę fundusz może odebrać darowiznę, przekonwertować ją i pozwolić na przekazanie dotacji na ulubioną organizację charytatywną.
  • Utrzymujcie solidne rekordy. IRS nie ukrywa swojego zainteresowania aktywami kryptońskimi. Na pierwszej stronie zeznania podatkowego za rok 2020 znajduje się pytanie, czy w ciągu roku dokonałeś transakcji w walucie wirtualnej. Upewnij się, że posiadasz wszystkie listy z podziękowaniami otrzymanymi od organizacji charytatywnych, jak również dokumenty potwierdzające Twoją ocenę.